Palmiry moje

Palmiry zimą 2021
01 czerwca 2023

Kalendarz ogrodnika - czerwiec 2023

Główne prace

W czerwcu nadal mamy wiele prac do wykonania w naszym ogródku! Pamiętajmy przede wszystkim o:

  • Wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, których liście już uschły.
  • Systematycznie podlewamy (wczesnym rankiem lub wieczorem) i nawozimy kwiaty sezonowe uprawiane w pojemnikach (pelargonie, lobelie, surfinie), byliny, krzewy i trawnik. Pamiętajmy, że lepiej podlewać nieco rzadziej, ale dużą ilością wody. Przy podlewaniu roślin starajmy się nie moczyć ich liści; strumień wody kierujmy bezpośrednio pod roślinę.
  • Po przekwitnieniu przycinamy gatunki kwitnące wiosną (wczesne gatunki tawuł, jaśminowiec, krzewuszka) i usuwamy przekwitłe kwiatostany krzewów oraz bylin.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w maju, wyłamujemy zasychające kwiaty różaneczników, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion.
  • Przycinamy i formujemy żywopłoty z krzewów liściastych (np. z bukszpanu, ligustru, grabu) .
  • Sadzimy nowe okazy bylin, drzew i krzewów uprawiane w pojemnikach. Nie kupujmy roślin z gołym korzeniem! Pamiętajmy, aby nowym roślinom zapewnić podłoże i stanowisko odpowiednie do gatunku i zadbajmy o to, by roślina miała odpowiednią ilość miejsca (sprawdzajmy na jaką szerokość może się rozrosnąć). Zbyt gęste sadzenie roślin sprawia, że będą one w przyszłości konkurować o wodę i składniki mineralne, a także częściej chorować.
  • Dzielimy i rozmnażamy byliny, które zakończyły kwitnienie (np.  barwinek, rojniki, pierwiosnki, funkie).
  • Regularnie odchwaszczamy rabaty z roślinami ozdobnymi, podłoże pod żywopłotami oraz grządki z warzywami i ziołami.
  • Obserwujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W razie potrzeby w pierwszej kolejności stosujemy ekologiczne środki ochrony roślin. Gdy te nie pomogą, sięgamy po środki chemiczne.

 

 

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce to jedne z najbardziej popularnych szkodników roślin. Pojawiają się nagle i bardzo szybko się rozmnażają. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru (2-5 mm) potrafią wyrządzić dużo szkód na roślinie.

 

Można popróbować zawalczyć z nimi domowymi sposobami, takimi jak:

Oprysk z sody. To jeden z najprostszych przepisów na mszyce, jaki można sobie wymyślić! Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej dodaj do 2 l lekko ciepłej wody. Następnie zamieszaj i wstrząśnij aby soda się rozpuściła. Gdy tylko woda całkiem ostygnie, możesz tym opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Aby oprysk z sody na mszyce lepiej przylegał do liści roślin, warto do uzyskanego roztworu dodać parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Taki prosty dodatek zwiększy skuteczność oprysku.

Oprysk z szarego mydła. Jest równie łatwy do przygotowania jak poprzedni. W tym celu rozpuść około 20 g szarego mydła w 1 litrze ciepłej wody. Gdy płyn ostygnie, możesz wykonać oprysk na mszyce. Zastosowanie szarego mydła w ogrodnictwie, zwanego inaczej mydłem potasowym, jest dość powszechne, a w sklepach ogrodniczych można też bez problemu kupić płynne mydło potasowe ogrodnicze, które dodatkowo jest wzbogacone o czosnek, co zwiększa efektywność oprysku. Równie dobrze możesz jednak użyć szare mydło w kostce kupione w sklepie z kosmetykami.

Oprysk z mieszaniny z mleka i wody. Należy przygotować mieszaninę mleka i wody w proporcji 1:1. Po wymieszaniu możesz od razu wykonać oprysk. Jeżeli chcesz użyć mleka w kartoniku, to wybierz koniecznie mleko pełnotłuste 3,2%.Choć pomysł aby używać mleka do oprysków na rośliny może wydawać się trochę dziwny, warto wiedzieć, że dawniej takie opryski były dość powszechne. Bardzo znany jest np. oprysk z mleka na pomidory, który przeciwdziała zarazie ziemniaczanej. W tym przypadku jednak mleko rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.

Oprysk z octu. Silny zapach octu działa odstraszająco na owady, a roślinom nie zaszkodzi, o ile odpowiednio ocet rozcieńczysz. Do przygotowania oprysku przeciwko mszycom doskonale nadaje się zwykły ocet spirytusowy, a zatem ten najtańszy. Należy go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10 (do litra wody wlewamy 100 ml octu). Do tego dodaj łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki temu oprysk będzie lepiej przylegać do tkanek roślin.

Rabata w odcieniach różu

Rabata rozkwita od czerwca, a rosną na niej:

  1. Płomyk odmiany Laura - 2 sztuki,
  2. Pysznogłówka odmiany Gibson Scarlet - 1 sztuka
  3. Margerytka Goldrauch  -1 sztuka
  4. Łubin - 2 sztuki
  5. Krwawnik Paprika  - 2 sztuki
  6. Nachyłek Rising Sun - 2 sztuki.

 

Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave