Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 czerwca 2024

Kalendarz ogrodnika - czerwiec 2024

Główne prace

Czas przywitać lato! Zbliża się okres letnich urlopów, ale nie powinniśmy zapominać o doglądaniu roślin w naszych ogródkach. Oto najważniejsze prace na czerwiec:

  • Wykopujemy rośliny cebulowe (w tym tulipany), których liście już uschły.
  • Systematycznie podlewamy (wczesnym rankiem lub wieczorem) i nawozimy kwiaty sezonowe uprawiane w pojemnikach, byliny, krzewy i trawnik. Pamiętajmy, że lepiej podlewać nieco rzadziej, ale dużą ilością wody. Przy podlewaniu roślin starajmy się nie moczyć ich liści; strumień wody kierujmy bezpośrednio pod roślinę.
  • Po przekwitnieniu przycinamy gatunki kwitnące wiosną (wczesne gatunki tawuł,  jaśminowiec, krzewuszki) i usuwamy przekwitłe kwiatostany krzewów oraz bylin.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w maju, wyłamujemy zasychające kwiaty różaneczników, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion.
  • Przycinamy i formujemy żywopłoty z krzewów liściastych oraz zielone rzeźby.
  • Sadzimy nowe okazy bylin, drzew i krzewów uprawiane w pojemnikach. Nie kupujmy roślin z gołym korzeniem! 
  • Dzielimy i rozmnażamy byliny, które zakończyły kwitnienie.
  • Regularnie odchwaszczamy rabaty z roślinami ozdobnymi, podłoże pod żywopłotami oraz grządki z warzywami i ziołami.
  • Szybko rosnące pnącza przywiązujemy do podpór.
  • Obserwujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W razie potrzeby w pierwszej kolejności stosujemy ekologiczne środki ochrony roślin. Gdy te nie pomogą, sięgamy po środki chemiczne.

 

Irysy, czyli kosaćce

Irysy lub inaczej kosaćce, to jedne z piękniejszych bylin kwitnących, jakie spotykamy w naszych ogrodach. Wyróżnia się wśród nich ponad 200 gatunków i dziesiątki tysięcy odmian. Hodowcy, w szczególności amerykańscy, od lat prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wyrafinowanych kształtów oraz zestawień barwnych u tych kwiatów. Systematyka i podział kosaćców są złożone. W naszym kraju najczęściej uprawia się na irysy kłączowe (bródkowe i bezbródkowe), a rzadziej cebulowe (kosaćce żyłkowane).

Kosaćce bródkowe dzielimy na trzy grupy różniące się między sobą osiąganą wysokością. Co ciekawe, im mniejszy irys, tym szybciej rozpoczyna kwitnienie. Niskie kosaćce bródkowe Iris barbata nana osiągają wysokość od 20 cm (kwitnienie w marcu) do 40 cm (kwitnienie w maju/czerwcu). Idealnie nadają się do uprawy w pojemniku i do ogrodów skalnych. Średnie kosaćce bródkowe Iris barbata media dorastają od 70 cm i ukazują swe kwiaty od kwietnia. Wysokie kosaćce bródkowe Iris barbata eliator osiągają wysokość od 80 do 120 cm. Wśród nich znajdziemy i takie okazy, które zakwitają ponownie jesienią. Wysokie irysy sadzimy albo solo, albo z tyłu rabaty.

Do prawidłowego rozwoju kosaćce potrzebują mocno nasłonecznionego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Nadmierna wilgoć i cień z pewnością przyniosą nieprzyjemne konsekwencje w postaci chorób. Jeżeli mamy zaś wrażenie, że gleba jest zbyt piaszczysta, dobrze jest dodać do niej nieco próchnicy. Pamiętajmy, że irysy podlewa się rzadko. Taka konieczność zachodzi jedynie w czasie suszy, wtedy to obficie nawadniamy podłoże.

Kolejną sprawą jest nawożenie. W przypadku irysów nie ma potrzeby robić tego zbyt intensywnie. Raz w roku, kiedy rozpoczyna się okres wegetacji, dostarczamy kosaćcom substancji odżywczych zawartych w mieszance nawozowej. Takie odżywanie, w zupełności wystarczy.

Kosaćce po kilku latach rozrastają się w duże kępy, które w środkowej części „łysieją”. Rośliny coraz słabiej też kwitną, dlatego raz na 3-4 lata warto je odmłodzić. W tym celu należy przyciąć ich rozetę liściową, wykopać kłącza, oczyścić je z chorych lub suchych fragmentów, podzielić i posadzić w nowym miejscu. Zabieg powinno się wykonać pod koniec lata (VIII-IX).

Jak należy sadzić kosaćce pokazywałam Tutaj!

Proponuję zainteresować się niższymi odmianami irysów, gdyż z własnego doświadczenia wiem, że wysokie pędy irysów często wylegają. Poniżej przedstawiam kilka odmian niższych odmian kosaćców.

Irys niski Truly

Irys niski Cherry Garden

 

Irys Little Saphire

 

Irys Petit Polka biało-fioletowy

 

Rabaty zamiast trawnika

 

 

 

 

Powrót do podstrony Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave