Palmiry moje

Palmiry zimą 2021
03 grudnia 2021

Kalendarz ogrodnika - grudzień 2021

Główne prace:

  • Jeśli zapowiadają większe mrozy, pamiętajmy o kopczykach zabezpieczających nasadowe części wrażliwych róż, budlei Dawida i hortensji ogrodowej.
  • Młode zimozielone krzewy laurowiśni, różaneczników, niskich krzewinek ozdobnych wrzosów i wrzośców okrywamy gałęziami drzew i krzewów iglastych lub białą włókniną przeźroczystą dla słońca.
  • Koniec sezonu wegetacyjnego to okres, który możemy spożytkować na sadzonkowanie krzewów ozdobnych, takich jak pęcherznica, budleja Dawida, krzewuszka oraz forsycja. Najlepiej do tego nadają się zdrewniałe jednoroczne pędy. Sekatorem ucinamy fragmenty pędów o długości 10-20 cm. Sadzonka powinna mieć trzy węzły (trzy pąki liściowe lub trzy pary pąków). Sadzonki sadzimy w glebie, zgodnie z kierunkiem wzrostu, tak by jeden węzeł wystawał ponad powierzchnię i mocno dociskamy podłoże.. Sadzonki sadzimy w osłoniętym miejscu i dodatkowo powierzchnię gleby ściółkujemy trocinami lub przekompostowaną drobną korą.

Przed Świętami Bożego Narodzenia pięknie prezentują się ostrokrzewy kolczaste. Co prawda nie jest to pora na ich sadzenie, ale chciałabym już teraz zachęcić do ich posadzenia.

Ostrokrzew należy do roślin dwupiennych. Oznacza to, że mamy wśród nich zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie. Osobnik żeński kwitnie w maju i czerwcu na biało. Kwiatki są raczej drobne. W jesieni na takim krzewie możemy zaobserwować kuliste owoce o barwie żółtej, czerwonej lub granatowej. By doczekać się takich owoców, w ogrodzie musi być posadzony przynajmniej jeden egzemplarz męski obok kilku żeńskich. Jeżeli posadzimy w ogrodzie tylko jeden krzew lub same żeńskie, nie doczekamy się owoców.

Ostrokrzewy lubią zasobne w próchnicę, przepuszczalne gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jednak są pod tym względem tolerancyjne. Jako rośliny leśne ostrokrzewy preferują częściowo ocienione stanowiska, ale poradzą sobie bez problemu także pełnym.  Słońcu. Można je formować. Zasadnicze formowanie najlepiej przeprowadzić wiosną lub wczesnym latem, a w sierpniu jedynie uzupełnić delikatnym skróceniem przyrostów zniekształcających pokrój krzewu.

Ostrokrzew nadaje się na gęste żywopłoty. Pełni funkcję zimozielonego parawanu, chroniącego przed wiatrem i wzrokiem przechodniów.

Liście i owoce ostrokrzewu są mniej toksyczne niż powszechnie się uważa. Dopiero zjedzenie dużej ilości gorzkich niesmacznych jagód może być zagrożeniem dla zdrowia.

Niestety ostrokrzew kolczasty nie jest zbyt odporny na mróz. Jego stanowisko musi być zdecydowanie osłonięte przed zimnymi podmuchami. Kiedy temperatura spada poniżej - 15 stopni Celsjusza, roślinie grozi wymarznięcie. Z tego względu przed zimą dobrze jest otulić krzew włókniną. Na szczęście niewielkie uszkodzenia spowodowane mrozem dość szybko regenerują się na wiosnę i generalnie krzew wychodzi z mroźnego okresu najczęściej bez większego uszczerbku.

Powyżej wianek na Święta Bożego Narodzenia z ostrokrzewu

 

Poniżej prezentuję kilka odmian ostrokrzewu kolczastego.

 

Powyżej ostrokrzew J. C. van Tol

to stara, ale wciąż doskonała odmiana, obficie zawiązująca jasnoczerwone jagody, uwielbiane przez ptaki i florystów. 

Powyżej ostrokrzew Golden Girl

zadziwia nietypową, bo żółtą barwą owoców.

 

 

Powyżej ostrokrzew Piramidalis Aurea Marginata

o liściach obrzeżonych na żółto, wyróżnia się piramidalnym pokrojem.

 

 

Powyżej ostrokrzew Alaska

długo utrzymuje owoce, dzięki  kolczastym liściom idealnie sprawdzi się na żywopłot.

Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave