Jak zadbać o ogródek w grudniu?
Grudzień w ogrodzie wydaje się być miesiącem, w którym nie ma wiele pracy w ogrodzie. Większość prac powinna być zakończona, a rośliny powinny być przygotowane do zimy.
Co zatem możemy wykonać w ogrodzie w grudniu:
- Warto sprawdzić zimowe okrycia bylin i krzewów. Jeżeli okażą się niewystarczające lub uszkodzone przez wiatr powinniśmy je uzupełnić.
- Korony drzew i krzewów iglastych warto obwiązać sznurkiem. W ten sposób zabezpieczymy konary i gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem śniegu.
- W piwnicy sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i kłączy. Te z objawami chorobowymi czy uszkodzeniami przez szkodniki trzeba usunąć, aby patogeny nie rozprzestrzeniały się na pozostałe, jeszcze zdrowe.
- Sprawdzamy raz jeszcze, czy wszystkie zbiorniki i naczynia z wodą w ogrodzie zostały opróżnione, a dopływ wody odcięty. W przeciwnym razie w czasie mrozu rury i krany zostaną uszkodzone.
- Jeszcze na początku grudnia można sadzić w niezamarzniętą ziemię cebulki i bulwy kwiatowe, np. krokusy, przebiśniegi i ranniki.
- W czasie mrozów wywieszamy przeznaczone dla ptaków kulki tłuszczu zmieszanego z ziarnem. Nie karmimy ptaków pieczywem, ani jedzeniem zawierającym sól.
- Pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych raz iglastych w czasie odwilży. Zdarza się, że rośliny te nie przeżywają zimy z powodu tzw. suszy fizjologicznej, a nie z powodu zbyt niskich temperatur.
- Kopczykujemy róże.
- Na tarasach, przy wejściu do domu ustawiamy bożonarodzeniowe dekoracje.
- Zaczynamy planować wiosenne zmiany w ogrodzie.
Pomyślmy zimą o naszych przedogródkach!
Długie zimowe wieczory możemy poświęcić na planowanie rabat, które następnie wykonamy wiosną. Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na przedogródek. Jest on jedną z pierwszych rzeczy, widocznych gdy ktoś przychodzi do Twojego domu. Spotkałam się z następującymi radami dotyczącymi projektowania ogródka frontowego:
- Powtarzaj rośliny. Spowoduje to stworzenie wrażenia równowagi i spójności. Idealna konfiguracja to: od 5-10 gatunków bylin, 3-5 rodzajów krzewów, a 1-2 rodzaje drzew.
- Stwórz krętą ścieżkę. W miarę możliwości zastosuj kręty chodnik o delikatnej linii, który spowoduje, że ogród wyda się bardziej interesujący.
- Obramuj swój chodnik roślinami - takimi jak np. jak hosty. Możemy też wykorzystać w tym celu rośliny jednoroczne.
- Zapewnij odpowiednią wielkość ogródka. Może dość kontrowersyjna rada, że nasadzenia powinny obejmować co najmniej połowę szerokości domu. Rozwiązanie to podobno daje złudzenie owijania się ogrodu wokół całego obwodu domu.
- Jeśli masz możliwość wypełnij puste przestrzenie także przed ogrodzeniem. Zapełnij puste miejsce pomiędzy parkanem i ulicą.
Łatwa rabata przy ulicy
Kolorowa rabata przy ogrodzeniu jest wypełniona bezproblemowymi roślinami przyciągającymi dziką przyrodę.
Składają się na nią następujące byliny:
A. Floks wiechowaty w kolorze lila różowym - 6 sztuk,
B. Babtysja błękitna - 4 sztuki,
C. Proso rózgowate Northwind panicum - 5 sztuk,
D. Jeżówka purpurowa - 5 sztuk,
E. Aster gładki niebieski - 3 sztuki,
F. Pysznogłówka Jacob Cline - 4 sztuki,
G. Liatra kłosowa - 4 sztuki,
H. Nawłoć pomarszczona Fireworks - 4 sztuki,
I. Słoneczniczek Summers Nights - 2 sztuki,
J. Żółwik nagi - 3 sztuki.
Schemat układu (jedna kratka ma 30,5 cm)
Kalendarz ogrodnika