Główne prace
Grudzień to okres, kiedy prac pielęgnacyjnych w ogrodzie jest niewiele, a i one zależą od pogody. Skupiamy się teraz głównie na ochronie roślin przed mrozem. Co zatem robimy:
- Obwiązujemy sznurkiem kolumnowe odmiany roślin iglastych, aby ciężki śnieg nie odkształcił lub nie wyłamał ich gałęzi. Śnieg strząsamy z pędów, póki jest lekki i puszysty.
- Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C i zapowiadane są mrozy, osłaniamy wrażliwe gatunki roślin, np. agrowłókniną. Kopczykujemy róże.
- Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
- Jeśli nie zrobiliśmy tego w listopadzie, pojemniki z roślinami wieloletnimi grupujemy w zacisznym miejscu, np. przy ścianie budynku. Ustawiamy je na styropianie, podlewamy i osłaniamy.
- Pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych oraz iglastych w czasie odwilży. Najwięcej wody rośliny tracą podczas słonecznych dni i mroźnej, wietrznej pogody.
- Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C lub spadnie śnieg zaczynamy dokarmiać ptaki. Do karmników najlepiej wsypywać specjalne mieszanki nasion dla ptaków zimujących, niełuskane nasiona słonecznika, orzechy, nasiona dyni oraz zawieszać kule z nasionami, słoninę czy jabłka. Nie karmimy ptaków pieczywem, ani jedzeniem lub pokarmem zawierającym sól.
- W pojemnikach na tarasach, balkonach i przy wejściu do domu ustawiamy bożonarodzeniowe dekoracje. Na drzewach i krzewach zawieszamy lampki (tylko te przeznaczone do użycia na zewnątrz).
- Planujemy przyszłoroczne nasadzenia.
Urosną na piaskach
Przedstawioną poniżej rabatę można założyć w ogrodzie pod lasem, gdzie ziemia jest piaszczysta i szybko wysycha.
Rośliny na rabacie:
- aksamitka rozpierzchła,
- jałowiec pospolity Arnold,
- jałowiec nadbrzeżny,
- jodła kalifornijska,
- dimorfoteka pomarańczowa,
- sosna czarna Piramidalis,
- portulaka wielkokwiatowa,
- begonia wiecznie kwitnąca.
Powrót do podstrony Kalendarz ogrodnika