Palmiry moje

Palmiry zimą 2021
01 kwietnia 2024

Kalendarz ogrodnika - kwiecień 2024

Główne prace

Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnych prac. W tym miesiącu pracy mamy dużo:

  • Sprzątamy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże uważając na delikatne wiosenne rośliny cebulowe i usuwamy wschodzące chwasty.
  • Rozpoczynamy nawożenie roślin. Osoby, które nie mają dużo czasu na pielęgnację roślin powinny sięgnąć po preparaty długodziałające. Nawozy po zastosowaniu mieszamy z podłożem, a potem ziemię podlewamy.
  • Ziemię pod krzewami warto okryć warstwą ściółki, która ogranicza parowanie wody (dzięki temu oszczędzamy na podlewaniu), hamuje rozwój chwastów i poprawia estetykę całego ogrodu. Pamiętajmy, że popularna kora sosnowa zakwasza glebę. Dlatego należy ją wysypywać tylko pod gatunkami tolerującymi kwaśne podłoże, takimi jak sosny, różaneczniki, azalie, wrzosy, żywotniki, borówki. Jako materiał do ściółkowania rabat warto też wykorzystywać drewniane zrębki, drobny żwir oraz powstający w ogrodzie kompost.
  • Po przekwitnięciu przycinamy krzewy ozdobne (forsycje, wczesne tawuły, wierzby).
  • Dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.
  • Przycinamy liściaste zimozielone krzewy ozdobne (np. bukszpany) tworzące żywopłoty oraz te, którym chcemy nadać ciekawe kształty.
  • Stawiamy domki dla owadów pożytecznych, ustawiamy ule dla murarek i trzmieli. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na walkę ze szkodnikami, jest obecność w ogrodzie ich naturalnych wrogów.
  • Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem.
  • Wysiewamy do gruntu nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru.  Pod koniec miesiąca wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych.
  • Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie.  Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody.
  • Przycinamy róże.  Zasady przycinania róż zamieściłam w kalendarzu z marca 2022 roku.

 

Bezproblemowe byliny - przetaczniki kłosowe

Niewiele kwitnących bylin jest tak bezproblemowych i łatwych w uprawie jak przetacznik kłosowy. Jego wniesione, smukłe, kłosowate kwiatostany, złożone z mnóstwa drobnych, barwnych, miododajnych kwiatków, mogą zdobić ogród przez całe lato – od lipca do września.

Przetacznik kłosowy jest jednak nie tylko bardzo ładną i ciekawą, ale też mało wymagającą rośliną. Jedyne czego potrzebuje, to słoneczne stanowisko i stosunkowo sucha, przepuszczalna, niezbyt żyzna gleba (zniesie nawet podłoże piaszczyste).

W zależności od odmiany przetacznik kłosowy osiąga 10-50 cm wysokości. Kwitnie od maja do sierpnia. To jedna z ważniejszych roślin wieloletnich długo kwitnących. Wytwarza gęste grona kwiatów na wierzchołkach pędów (do 15 cm długości). Kwiaty są z reguły koloru niebiesko-fioletowego lub białego, a wśród odmian ozdobnych znajdziemy też różowe i błękitne. Pojedynczy kwiat osiąga do 7 mm średnicy, jest wydłużony, ma fioletowe lekko wysunięte z korony

Przetaczniki rozmnaża się niemal wyłącznie przez podział i sadzonki.

Przetaczniki kłosowe podlewa się jedynie w trakcie przedłużających się susz. Są bardzo tolerancyjne na braki wody. Nie trzeba ich nawozić – co więcej, na intensywne nawożenie mogą źle reagować, dlatego zaleca się stosowanie jedynie nawozów naturalnych. Uschnięte kwiatostany można ścinać, wtedy wzmacniamy roślinę i sprawiamy, że kwitnie bardzo ładnie przez długi czas.

Przetacznik kłosowy wspaniale sprawdza się jako roślina na skalniakach, w ich pobliżu oraz na skarpach. To jedna z roślin do ogrodów naturalistycznych. Jest idealną byliną rabatową, którą uwielbiają zapylacze. Niektóre odmiany można stosować jako rośliny okrywowe.

Poniżej przedstawiam kilka odmian przetacznika kłosowego.

Przetacznik kłosowy Christa

Przetacznik kłosowy Christa dorasta do 40-80 cm wysokości i podobnej szerokości. Roślina wytwarza zielone, lancetowate liście, na tle których ładnie prezentują się niebiesko-fioletowe w intensywnym kolorze kwiaty. Odmiana ta kwitnie niezwykle obficie od czerwca do października. Wówczas szczyty wzniesionych pędów zdobią piękne kwiaty o ciekawej budowie oraz kolorystyce. Kwiatostany mają kształt kłosów zakończonych charakterystycznym, seledynowym grzebieniem. Pąki kwiatowe rozbijają się stopniowo od dołu kwiatostanu ku górze, dzięki czemu bylina zmienia swój wygląd na każdym etapie kwitnienia i jest jeszcze bardziej interesująca. 

Przetacznik kłosowy Bubblegum Candles

Przetacznik kłosowy Bubblegum Candles wyróżnia się atrakcyjnym zwartym pokrojem oraz spektakularnym kwitnieniem. Bardzo szybko się rozrasta, osiągając maksymalnie około 30 cm wysokości. Od czerwca do lipca wierzchołki pędów udekorowane są uroczymi, malutkimi kwiatami, zebranymi w zgrabne, gęste kłosy. Mają one wyrazisty, różowy kolor, który sprawia, że są widoczne z daleka. Dobrze wygląda w połączeniu z rozchodnikami, innymi przetacznikami czy lawendą. Stanowi ozdobę ogrodów skalnych, rabat, pojemników i donic.

 

 

Przetacznik kłosowy Nana Blauteppich

 

 

Przetacznik kłosowy Nana Blauteppich jest niską, zadarniającą odmianą, o pokładających się i ukorzeniających pędach. Dorasta do 15 cm wysokości. Dobrze sprawdza się na rabatach jako uzupełnienie iglaków i innych bylin. Dzięki swojemu pokrojowi nadaje się na skalniaki.

 

 Przetacznik kłosowy Red Fox

 

 

Przetacznik kłosowy Red Fox (synonim Rotfuchs)  kwitnie od lipca do września. Osiąga około 40 cm wysokości Posiada kwiaty o intensywnym różowym zabarwieniu, które pojawiają się w obfitej ilości. Liście ma lancetowate i karbowane.

 

Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave