Palmiry moje

Palmiry zimą 2021
01 lipca 2025

Kalendarz ogrodnika - lipiec 2025

Główne zajęcia

Lipiec to miesiąc pełen słońca i ciepła, który jednakże przynosi ze sobą wiele obowiązków dla ogrodników. W tym okresie rośliny potrzebują szczególnej troski, a prace w ogrodzie są nieco inne niż w innych porach roku. Trzeba dbać o nasze zielone zielone zakątki, aby cieszyć się ich pięknem przez całe lato. I tak:

  • Palikujemy wysokie byliny na rabatach (m.in. ostróżki, dalie i mieczyki) by pod wpływem ciężaru kwiatów nie połamały się.
  • Przycinamy byliny, które już przekwitły. Dzięki temu niektóre gatunki powtórzą kwitnienie, choć nie będzie ono już tak efektowne, jak za pierwszym razem. Pamiętajmy w szczególności o różach. Wiele odmian może kwitnąć nawet do października.
  • Regularnie odchwaszczamy rabaty i podłoże pod krzewami. W razie konieczności uzupełniamy warstwę ściółki, która zmniejsza parowanie wody z gleby i zapobiega rozwojowi chwastów.
  • Do połowy miesiąca nawozimy rośliny ozdobne środkami zawierającymi azot.
  • Nawozimy i podlewamy rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność w domu, warto zamontować w donicach system automatycznego nawadniania lub ustawić w doniczkach dozowniki do wody. Usuwamy regularnie suche i uszkodzone liście oraz przekwitnięte kwiaty.
  • Jeśli jest chłodniej i pochmurno można rozsadzać byliny, które kwitły wiosną (kosaćce, macierzaki, rojniki, floksy, prymulki). 
  • Przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W pierwszej kolejności sięgamy po mechaniczne i ekologiczne sposoby zwalczania, a dopiero później po środki chemiczne.
  • Przycinamy zbyt mocno rozrośnięte gatunki iglaste (dzięki temu rośliny się zagęszczą i zyskają ładny pokrój).

 

Sielankowe rabaty w wiejskim stylu

 

Na rabacie posadzono:

  1. dziewannę olimpijską - 16 szt.,
  2. budleję o fioletowych kwiatach - 2 szt.,
  3. naparstnicę purpurową - 40 szt.,
  4. bodziszka leśnego - 50 szt.,
  5. wrotycz maruna - 50 szt.,
  6. jednoroczne pnącze kardiospermum - 2 szt.,
  7. bez czarny - 1 szt.,
  8. szałwię omszoną - 70 szt.,
  9. kostrzewę Maire'a - 5 szt.,
  10. kocimiętkę - 15 szt.,
  11. różę czerwonawą - 1 szt.,
  12. gipsówkę Compacta Plena - 20 szt.

 

 

Powrót do podstrony Kalendarz ogrodnika

 

 

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave