Główne prace:
- Szadzimy drzewa i krzewy ozdobne, zarówno z gołym korzeniem jak i w balotach. Pamiętajmy, aby nie posadzić ich zbyt głęboko – szyjka korzeniowa powinna być zagłębiona do połowy. Posadzone rośliny podlewamy przynajmniej raz w tygodniu.
- Możemy rozpocząć zabezpieczanie krzewów na zimę, usypując kopczyki z kompostu, trocin, kory lub ziemi. Dotyczy to róż, hortensji ogrodowej oraz budlei Dawida.
- Zabieramy się za porządki w ogródku. Usuwamy zaschnięte rośliny jednoroczne. Zgrabiamy opadłe liście, przede wszystkim z trawników. W innych miejscach możemy pozostawić część liści, aby ułatwić przetrwanie zimy owadom i drobnym ssakom. Usuwamy jednakże liście porażone przez choroby i szkodniki, np. liście kasztanowca. Usuwamy także liści spod drzew owocowych.
- Zgrabione liście są dobrym materiałem ściółkowym chroniącym rośliny przed mrozem. Warstwa grubości 10-15 cm skutecznie chroni korzenie roślin przed mrozami. Liśćmi nie należy jednak kopczykować róż.
- Możemy jeszcze posadzić niektóre rośliny cebulowe, np. tulipany.
- Długie wieczory wykorzystajmy do wykonania ozdób świątecznych, takich jak: wieńce na drzwi, bombki z cekinów lub z kordonka wykonane na szydełku.
Do wykonania bombek są potrzebne: kule ze styropianu, cekiny, szpilki oraz ewentualnie drobne koraliki.
Kalendarz ogrodnika