Listopad w ogrodzie to już ostatni miesiąc, w którym możemy cieszyć się jaskrawymi barwami jesieni. Z drzew opadają ostatnie liście, na niektórych krzewach połyskują jeszcze czerwone owoce. Coraz częściej jednakże występują przymrozki. To znak, że trzeba zakończyć przygotowywanie ogrodu na zimę, a po zakończeniu porządków - zakonserwować i schować narzędzia.
Główne prace w ozdobnym ogrodzie:
- Usuwamy opadające liście z drzew. Możemy je wykorzystać jako przewiewną ściółkę lub jako dodatek do kompostu. Musimy być jednak pewni, że liście pochodzą ze zdrowych drzew i nie przeniosą chorób. W przeciwnym razie należy je zapakować w worki i oddać zgodnie z wymogami segregowania odpadów. Palenie ognisk w ogrodzie w celu pozbycia się liści jest obecnie zabronione.
- Ścinamy i usuwamy zaschnięte części roślin jednorocznych i bylin. Usuwamy wszelkie części roślin porażone chorobami, a także nasienniki i kwiatostany.
- Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, możemy wykonywać sadzenie drzew i krzewów.
- Do połowy listopada możemy jeszcze sadzić wrzosy.
- Gdy zaczną regularnie występować przymrozki i wierzchnia warstwa gleby zaczyna zamarzać okrywamy rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Glebę wokół roślin o mało odpornych na mróz korzeniach (np. różaneczników, magnolii) powinniśmy wyściółkować igliwiem lub liśćmi. Krzewy wrażliwych na mróz róż należy okopczykować ziemią, a krzewy zimozielone (różaneczniki, berberysy) powinniśmy okryć w całości za pomocą słomianych mat lub gałązek roślin iglastych. Z zakładaniem zimowych osłon nie należy się zbytnio spieszyć, aby nie opóźnić przejścia roślin w stan spoczynku.
- Przed nastaniem zimy obficie podlewamy wszystkie zimozielone drzewa i krzewy, zarówno liściaste jak i iglaste. Częstym powodem obumierania roślin w czasie zimy jest nie tylko mróz, ale również brak wody w glebie. W słoneczne zimowe dni woda odparowuje z gleby, a rośliny dodatkowo wysuszane są przez mroźne suche wiatry.
- Przystępujemy do projektowania nowych rabat.
Rabata kolorowa zimą
Grządka z ozdobnymi roślinami nawet zimą może wyglądać kolorowo. Sekret tkwi w starannym doborze odpowiednich gatunków i odmian roślin.
Rabata ma wymiary 4x2,5 m.
Znajdują się na niej:
- dereń biały Sibirica, który zimą lśni jaskrawą czerwienią kory,
- rozchodnik wielki Herbstfreude,
- leszczynowiec skąpokwiatowy,
- miskant chiński Adagio,
- bukszpany,
- rozplenica japońska Hameln,
- szałwia omszona Rügen,
- bodziszek korzeniasty Bevans Variety,
- ciemiernik biały Helleborus niger,
- turzyca szerokolistna,
- bergenia Herbstblüte.
Powrót do podstrony Kalendarz ogrodnika