Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 lutego 2023

Kalendarz ogrodnika - luty 2023

Główne prace

W lutym powinniśmy pamiętać o:

  • Odmładzaniu drzew owocowych. 
  • Cięciu borówki amerykańskiej i innych krzewów jagodowych. W lutym 2021 zamieściłam filmik, jak ciąć borówkę amerykańską. 
  • Rozpoczęciu cięcia powojników. Prace te wykonujemy od końca lutego do końca kwietnia. Intensywność zabiegu zależy do jakiej grupy należy dana odmiana. Powojniki bylinowe (np. Arabella, Kassandra) ścina się tuż nad ziemią. Powojniki, które kwitną później m.in. wielkokwiatowe i z grupy Viticella skracamy nad 2-3 parą pąków. Jeżeli nie wiemy do jakiej grupy zalicza się dana odmiana, najlepiej przyciąć je słabo, 1-1,5 m nad ziemią tak samo jak powtarzające kwitnienie powojniki z grupy wielkokwiatkowych wcześnie kwitnących.
  • Odmładzaniu żywopłotów z roślin liściastych. Jeśli teraz je przytniemy nie stracą wielu sił witalnych.
  • Jeśli warunki pogodowe pozwolą, rozpoczęciu ścinania starych źdźbeł i traw ozdobnych. Jeżeli będziemy zbyt długo zwlekać, zetniemy młode pędy i spowolnimy rozwój roślin.

  • Rozpoczęciu zakupów nowych roślin do naszego ogródka. W tym miesiącu proponuję zainteresować się liliami ogrodowymi.

 

Uwodzicielskie piękno lilii

Wiosna to także dobry okres dla sadzenia lilii. Na naszych rabatach nie powinno zabraknąć przede wszystkim lilii azjatyckich. Te niewiele wymagające rośliny bardzo dobrze rozwijają się w każdej zwykłej ziemi ogrodowej, zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Potrzebują jedynie trochę nawożenia i mało zwięzłego podłoża.

Lilia azjatycka Corsage

Lilia azjatycka Chocolate Event

 

Lilia azjatycka Zeba

 

Lilia azjatycka pełna Bentley

 

Inne odmiany lilii, które powinny udać się udać w naszym rejonie, to lilie trąbkowe. Należą do niezawodnie kwitnących lilii ogrodowych. Odmiany z tej grupy wyróżniają się w barwnym korowodzie gatunków i odmian lilii swoimi szlachetnymi kształtami.

Lilia trąbkowa Pink Perfection

 

Lila trąbkowa African Queen

Te najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne lilie, to lilie orientalne.  Lilie orientalne dobrze rosną w północnych rejonach Polski. Na naszych terenach natomiast zawodzą. Niespotykana uroda skłoniła jednak hodowców do pracy nad uzyskaniem odmian bardziej odpornych, ale posiadających równie wspaniałe kwiaty. W ten sposób powstała grupa niezwykle atrakcyjnych mieszańców międzygatunkowych, popularnie nazywanych orienpetami (w skrócie OT) lub liliami drzewiastymi (ze względu na wyjątkowo duże rozmiary), wyprowadzonych od lilii orientalnych i trąbkowych. Popularność lilii typu orienpet związana jest nie tylko ze wspaniałymi, licznymi i barwnymi kwiatami oraz imponującym rozmiarem, ale także z niewielkimi wymaganiami uprawowymi. W przeciwieństwie do delikatnych lilii orientalnych, mieszańce OT dość dobrze znoszą niskie temperatury i tylko w chłodniejszych rejonach kraju wymagają na zimę okrycia warstwą kompostu lub gałązkami igliwia. Lilie drzewiaste nie są też zbyt wymagające w stosunku do podłoża, chociaż najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, próchniczej, piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej i bogatej w związki wapnia (posiadającej obojętny lub lekko zasadowy odczyn pH). Lilie OT są też uważane za jedne z najzdrowszych lilii, gdyż rzadko padają ofiarą chorób i szkodników. Rośliny oczekują natomiast słonecznego stanowiska, gdyż w cieniu źle się rozwijają i słabo kwitną. Powinny być też uprawiane w miejscu osłoniętym, gdyż ich wysokie pędy mogą zostać połamane przez silniejsze podmuchy wiatru. Odmianom o wysokich, ale wiotkich pędach, warto również zapewnić odpowiednią podporę w postaci sztywnych palików, co zapobiegnie ich wyginaniu się i łamaniu.

 

Lilia drzewiasta Beijing moon

 

Lilia drzewiasta Honeymoon

 

Lilia drzewiasta Anastasia

 

 

 

Powrót do podstrony Kalendarz ogrodnika

 

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave