Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 maja 2022

Kalendarz ogrodnika - maj 2022

Prace w maju:

  • Po kwitnieniu przycinamy krzewy forsycji zwisłej i pośredniej, migdałka trójklapowego i drobnego oraz tawuły szarej i tawuły zwisłej. Cięcie polega na prześwietleniu krzewów przez usunięcie 3-4 najstarszych pędów na wysokości około 20 cm od powierzchni.

  • Nadal siejemy jednoroczne kwiatki, takie jak aksamitki, cynie, nasturcje, lwie paszcze oraz portulaki.

  • Sadzimy mieczyki , a w drugiej połowie miesiąca także dalie.

  • Formujemy żywopłoty. Jednoroczne przyrosty skracamy o połowę lub o 2/3.

  • Sadzimy cebule lilii, które co prawda zakwitną później niż te posadzone jesienią, ale urozmaicą grządkę późnym latem

  • Dbamy o trawnik.

  • Nadal sadzimy byliny i krzewy.

  • Po zimnej Zośce sadzimy kwiaty w skrzynkach i donicach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

  • zaczynamy obserwować bukszpany i sprawdzać czy nie pojawiła się na nich ćma bukszpanowa. Najlepsze środki na zwalczanie ćmy: Polysect 005SL Bukszpan Substral oraz Mospilan 20SP Agrecol.

  • Wielu z nas preferuje sadzenie roślin w glinianych doniczkach. Z biegiem lat pojawiają się na nich wapienne i solne wykwity. Znalazłam następujące rady jak je usunąć. Pierwsza z nich polega na wcieraniu w powstałe wykwity obierek ziemniaczanych. Można również zanurzyć doniczki w większych naczyniach wypełnionych wodą z obierkami z ziemniaków. Donice pozostawiamy w pojemnikach na całą noc, a następnie je wyjmujemy i czyścimy za pomocą szczotki ryżowej. Inna metoda to przygotowanie mieszanki wody i octu w proporcji 1:2 i dodanie następnie soli (jedną garść na litr mieszanki). Doniczki umieszczamy w roztworze na 24 godziny.

Kilka propozycji skrzynek balkonowych 

Na wesoło w czerwieniach i różach

Kwitnące rośliny jednoroczne o kwiatach w kolorach pomarańczowym, różowym i czerwonym wyglądają bardzo nowocześnie i niosą bardzo pogodny przekaz. Zaprezentowane rośliny są niewymagające i kwitną całe lato. Potrzebuję tylko słońca. W skrzynce posadzono: 1. różową werbenę, 2. pomarańczowoczerwoną pelargonię (odmiana Scarlet), 3. pomarańczową aksamitkę, 4. różową pelargonię Pelargonium zonale, 5. czerwoną kalibrachoe Deep Red, 6. kufeę, 7. nasturcję Alaska o kremowo nakrapianych liściach.

 

Więcej kontrastów

Niektórzy uważają, że im więcej kontrastów tym lepiej. Siła tej kompozycji tkwi w dobrym połączeniu kolorów, w tym przypadku komplementarnych niebieskiego i żółtego. W skrzynce posadzono: 1. nemezję z serii Sunsatia odmiany Lemon, 2 szałwię omączoną (2 rośliny), 3. fioletowoniebieską petunię (odmiany Sky Blue), 4. sanwitalię.

Na pastelowo

Elegancko prezentują się również aranżacje z roślin o jasnych, srebrzystych liściach i morelowych kwiatach. W skrzynce posadzono: 1. petunię dwie rośliny o kwiatach koloru żółtego, 2. osteospermum z odmiany Lemon Symphony, 3. petunię Flambe Salmon o kwiatach koloru łososiowego, 4. pelargonię o kwiatach łososioworóżowych, 5. kocanki włochate Helichrysum petiolatum o srebrnych, miękko owłosionych liściach odmiany Rondello, 6. kalibrachoę odmiany Orange.

 

Żywe obrzeża

Ćma bukszpanowa  zniechęca wielu do robienia obwódek rabat z bukszpanu. Można w tym celu wykorzystać inne krzewy lub byliny. Poniżej przedstawiam kilka propozycji.

Obrzeże z różanecznika karłowatego odmiany Bloombox

Obwódka z ruty

Przykłady bylin nadających się na obwódki

 

Powrót do Kalendarz ogrodnika

 

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave