Palmiry moje

Palmiry zimą 2021
02 marca 2024

Kalendarz ogrodnika - marzec 2024

Czas przystąpić do prac!

Nareszcie pojawił się kolor w  ogrodach! Na rabatach i trawnikach kwitną już ranniki, przebiśniegi i krokusy, a także pierwiosnki, śnieżniki oraz cebulice.  Kwiaty rozwijają się również na krzewach – wawrzynku wilczełyko, dereniach i forsycjach. Na pędach wierzb rozwijają się natomiast puchate bazie.

W tych okolicznościach przyrody, chętnie przystępujemy do prac, takich jak:

  • Jeśli minęły już mrozy, rozchylamy zimowe okrycia roślin. Marcowe słońce mocno przygrzewa. Osłonięte rośliny mogą więc zbyt wcześnie podjąć wegetację. Trzeba pamiętać, że przymrozków możemy się spodziewać do połowy maja. Dlatego o całkowitym zdjęciu osłon decydować będzie długoterminowa prognoza pogody. 
  • Zgrabiamy resztki jesiennych liści, wycinamy pędy bylin oraz przycinamy trawy ozdobne na rabatach, uważając przy tym na kiełkujące rośliny cebulowe.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w lutym, przycinamy pędy krzewów kwitnących latem (krzewuszek, hortensji bukietowych, letnich tawuł,  róż i powojników).
  • Gdy tylko ziemia rozmarznie, sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem oraz w pojemnikach. Zakładamy żywopłoty z roślin liściastych i dzielimy byliny. Przy sadzeniu zawsze pamiętajmy o dobraniu gatunku do panujących w ogrodzie warunków glebowych i stanowiska. Kupując sadzonki pamiętajmy nie tylko o tym, jaką roślina osiągnie po latach wysokości, ale również jak szeroko się rozrośnie. Zbyt gęsto posadzone drzewa, krzewy i byliny konkurują ze sobą o wodę i składniki pokarmowe, a także częściej chorują. Dołki zaprawiamy odpowiednim podłożem, a rośliny po posadzeniu zawsze obficie podlewamy.
  • Wysiewamy nasiona kwitnących roślin sezonowych (m.in. aksamitek, nagietków, groszku pachnącego). Rośliny wysiane w lutym pikujemy do pojedynczych doniczek.
  • Drzewa, krzewy i byliny nawozimy kompostem.
  • Jeśli gleba jest sucha, pamiętamy o podlewaniu zimozielonych roślin uprawianych w gruncie i w pojemnikach.
  • Sprawdzamy stan przechowywanych cebul i bulw gatunków niezimujących w gruncie (m.in. mieczyków, dalii i pacioreczników). Chore i wysuszone wyrzucamy.

 

Ketmie syryjskie

Ketmię syryjską, potocznie określaną hibiskusem ogrodowym, warto posadzić w ogrodach ze względu na okazałe i barwne kwiaty, które rozwijają się późnym latem. Kwiaty osiągają niekiedy nawet 12 cm średnicy, są nieco podobne do kwiatów malwy. Pojawiają się na drzewach od czerwca do sierpnia.

Ketmia rośnie dość wolno. Można ją spokojnie formować , więc z powodzeniem nadaje się do niewielkich ogrodów. Jest to roślina odporna na suszę. Korzystnie jest ją sadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Nie wymaga zbytnio żyznej gleby, jednak jeśli taką dostanie to będzie bardzo obficie kwitnąć. Jest to roślina, która dobrze rośnie na glebach o PH obojętnym i lekko kwaśnym. Niektóre gatunki ketmii mogą wymagać zimowej ochrony w chłodniejszych rejonach.

Kilka lat temu pojawił się nowy gatunek hibiskusa, określany jako ketmia bagienna lub ketmia bylinowa.

Poniżej kilka ciekawych odmian ketmii.

Ketmia syryjska Pink Chiffon

Jest odmianą o podwójnych kwiatach. Kwitnie na różowo z czerwonymi "pazurkami" u podstawy płatków. Kwiaty są bardzo liczne i duże, o średnicy 10-12 cm. Pojawiają się na pędach jednorocznych. Odmiana ta jest stosunkowo mrozoodporna (do -25 C).

 

Ketmia syryjska Purpureus Variegatus

Jedna z nielicznych odmian o liściach biało obrzeżonych. Charakteryzuje się nieco mniejszym wzrostem niż gatunek. Liście są bardzo dekoracyjne i późno pojawiają się wiosną. Kwiaty pojawiają się wyłącznie na pędach jednorocznych nieprzerwanie od czerwca do jesieni. Ich purpurowy kolor daje niesamowity kontrast kolorystyczny na tle biało upstrzonych liści. Niestety krzew rzadko otwiera kwiaty. Zazwyczaj pozostają one dość długo w pąkach i albo częściowo rozkwitają, albo opadają nie otwierając się. Mimo to jest to krzew bardzo dekoracyjny i warto go mieć w ogródku. Liście są bardzo dekoracyjne i późno pojawiają się wiosną. 

 

Ketmia syryjska White Chiffon 

 

Wyróżnia się przede wszystkim podwójnymi kwiatami w kolorze białym. Osiągają one nawet 12 cm średnicy. Ciekawy wygląd mają też trójklapowe liście z grubym ząbkowaniem. W sezonie są zielone, a jesienią przebarwiają się na złoto. Odmiana może dorastać do 2 m wysokości. W chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać (wytrzymuje spadki temperatury do -25 C).

 

Ketmia syryjska Woodbridge

 

Jest to krzew o charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno. Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko, okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup.

 

Kalendarz ogrodnika

 

 

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave