Palmiry moje
W sierpniu upały powoli ustępują, a poranki i wieczory stają się chłodne. Pora zacząć przygotowywać rośliny do okresu spoczynku oraz do kolejnego sezonu.
Podlewamy i odchwaszczamy rabaty, skrzynki z roślinami sezonowymi oraz krzewy.
Przez cały miesiąc usuwamy przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. Niektóre gatunki jeszcze w tym roku powtórzą kwitnienie.
W pierwszej połowie miesiąca przeprowadzamy ostatnie cięcie żywopłotów formowanych.
Jeśli nie jest zbyt upalnie i sucho sadzimy drzewa, krzewy i byliny uprawiane w pojemnikach pamiętając o zapewnieniu im odpowiedniego podłoża oraz stanowiska. Sprawdzajmy też docelową szerokość i wysokość rośliny.
Pod koniec miesiąca można podzielić karpy piwonii (zabieg można przeprowadzić nie później niż do polowy września).
Na początku miesiąca przycinamy lawendę.
Pod koniec miesiąca rozpoczynamy sadzenie niektórych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych (np. szachownicy cesarskiej, krokusów, przebiśniegów). Aby uchronić cebule przed gryzoniami warto je sadzić w ażurowych plastikowych koszyczkach do roślin cebulowych.
Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i bylin, które będziemy chcieli wysiać wiosną.
W drugiej połowie miesiąca zaczynamy stosować nawozy jesienne, które pomogą roślinom przetrwać zimę i zwiększą ich odporność na mrozy.
Przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników. Zaatakowane przez choroby grzybowe części roślin usuwamy i zakopujemy głęboko pod ziemią lub palimy (nie nadają się na kompost).
W poprzednich latach zachęcałam do sadzenia tulipanów i narcyzów. W tym roku chciałabym zwrócić uwagę na inne kwiaty cebulowe, które wiosną rozjaśnią nasze ogrody. Gatunków i odmian jest bardzo wiele i każdy znajdzie roślinę, która będzie pasowała do stylu ogrodu i wielkości planowanej rabaty. Kwiaty kwitnące wiosną najlepiej prezentują się sadzone w grupach, co najmniej po kilkanaście sztuk.
Na zdjęciu poniżej szafirki i zawilce.
Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave