Główne prace
Upały powoli ustępują, a poranki i wieczory stają się chłodne. Pora zacząć przygotowywać rośliny do okresu spoczynku oraz do kolejnego sezonu. Powoli można zacząć sięgać po jesienne nawozy. Pod koniec sierpnia w sprzedaży pojawiają się kwitnące wrzosy, które można wykorzystać do tworzenia jesiennych dekoracji.
Jakie zatem prace powinniśmy wykonać w naszym kwiatowym ogródku? Przede wszystkim:
- Podlewamy i odchwaszczamy rabaty, skrzynki z roślinami sezonowymi oraz krzewy.
- Przez cały miesiąc usuwamy przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. Niektóre gatunki jeszcze w tym roku powtórzą kwitnienie.
- W pierwszej połowie miesiąca przeprowadzamy ostatnie cięcie żywopłotów formowanych i zielonych rzeźb.
- Jeśli nie jest zbyt upalnie i sucho sadzimy drzewa, krzewy i byliny uprawiane w pojemnikach pamiętając o zapewnieniu im odpowiedniego podłoża oraz stanowiska. Sprawdzajmy też docelową szerokość i wysokość rośliny.
- Pod koniec miesiąca możemy podzielić karpy piwonii (zabieg można przeprowadzić nie później niż do polowy września). Rośliny sadzimy w żyznym podłożu na głębokości około 5 cm, na słonecznym stanowisku.
- Na początku miesiąca przycinamy lawendę.
- Pod koniec miesiąca rozpoczynamy sadzenie niektórych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych (np. szachownicy, krokusów, przebiśniegów). Aby uchronić cebule przed gryzoniami warto je sadzić w ażurowych plastikowych koszyczkach do roślin cebulowych. Pamiętajmy, że większość gatunków roślin cebulowych preferuje podłoże przepuszczalne i żyzne oraz słoneczne stanowisko. Cebule powinno się sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.
- Zbieramy kwiaty na suche bukiety.
- Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i bylin, które będziemy chcieli wysiać wiosną.
- W drugiej połowie miesiąca zaczynamy stosować nawozy jesienne, które pomogą roślinom przetrwać zimę i zwiększą ich odporność na mrozy.
- Przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników. Zaatakowane przez choroby grzybowe części roślin usuwamy i zakopujemy głęboko pod ziemią lub palimy (nie nadają się na kompost).
Taras w ukwieconych ramach
Powrót do Kalendarza ogrodnika