Palmiry moje
Co prawda styczeń należy do miesięcy, w którym odpoczywamy od prac ogrodowych, ale nie zapominajmy o naszych podwórkach!
Główne prace:
W przypadku ciepłej pogody nadal możemy wykonywać porządki w naszym otoczeniu.
Pod koniec stycznia, gdy słońce zaczyna mocno przygrzewać osłaniamy pnie młodych drzew owocowych przed intensywnym promieniowaniem. słonecznym. Pień owijamy białą włókniną, jut a lub malujemy na biało kredą.
Usuwamy mumie z drzew owocowych.
Możemy wysiać nasiona zimotrwałych bylin, takich jak naparstnica, goryczka, miłek, pełnik. Wysiewamy je do doniczek i wystawiamy na zewnątrz, w zacienione miejsce. Są to rośliny kiełkujące w niskich temperaturach.
Gdy napada dużo śniegu, otrząsamy go iglaków, aby nie połamały się gałęzie.
Pod koniec stycznia możemy rozpocząć formowanie i prześwietlanie drzew owocowych, takich jak jabłonie i grusze. Czynność tę należy wykonać w słoneczny, suchy dzień, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż -5 stopni C.
Zima to także dobry okres do planowania zmian, które przeprowadzimy w ogrodzie wiosną. Zachęcam do zakładania bylinowych rabat wzdłuż żywopłotów. Rozjaśnią one ogród i uwydatnią walory żywopłotu.
W przypadku wąskich rabat, których szerokość nie przekracza 50 cm sprawdzą się nasadzenia oparte na jednym gatunku bylin, takich jak: funkie, paprocie, turzyce lub lawendy.
Jeśli można wygospodarować więcej miejsca na rabatę (od 50 do 100 cm), wtedy wachlarz możliwości znacznie poszerza się. Można wtedy posadzić od 5 do 7 gatunków roślin, zestawionych w spójne nasadzenia, które następnie powtarza się na całej długości rabaty.
Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, musimy dobrze przygotować podłoże. Ziemię przekopujemy i w razie potrzeby ulepszamy kompostem. Pracę wykonujemy z zachowaniem ostrożności, aby nie uszkodzić korzeni krzewów żywopłotowych. Silnie ukorzenione podłoże spulchniamy widłami szerokozębnymi.
Poniżej dwie propozycje zagospodarowania wąskich nieużytków wzdłuż żywopłotów.
Rabata na nasłonecznione miejsca
Na stanowiskach nasłonecznionych dobrze czują się rośliny strefy śródziemnomorskiej. Na powyższej propozycji posadzono:
wysokie pustynniki,
szałwię lekarską,
wilczomlecz migdałolistny odmiany Purpurea,
czyściec wełnisty,
macierzankę cytrynową,
lawendę.
Rabata na ocienione stanowisko
Na miejscach cienistych dobrze czuć się będą:
rodgersja,
odmiany mieszańcowe tawułki Arendsa,
czerwonolistne żurawki Amethyst Mist,
parzydło leśne,
świecznica,
mała funkia falista,
rodgersja kasztanolistna.
Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave