Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 stycznia 2023

Kalendarz ogrodnika - styczeń 2023

Co możemy zrobić dla ogrodu w styczniu

  • Jeżeli nie zdążyliśmy jeszcze otulić przed mrozem wrażliwych na mróz róż, krzewów i bylin, to ostatni dzwonek, aby to zrobić.
  • Nasiona wielu bylin, np. lawendy, miłka, tojadu zdolne są do kiełkowania dopiero po przemarznięciu. Dlatego można je wysiewać w środku zimy, aby wykiełkowały na wiosnę.
  • Możemy przeprowadzić pierwsze cięcie drzew i krzewów, pod warunkiem, że wybierzemy suchy słoneczny i ciepły dzień (temperatura powinna wynosć powyżej 0 stopni C.
  • Zima to dobry czas, aby zaplanować kolejną rabatę.

 

Pomagajmy naszym ptakom

Ptaki dosyć szybko przystosowują się do zmian klimatu. Łagodniejsze zimy sprawiły, że coraz więcej wędrownych ptaków pozostaje u nas także w zimie. 

Zima i przedwiośnie są dla pozostających u mas i przylatujących wcześniej ptaków trudnym okresem. wielką pomocą dla głodnych szukających pokarmu skrzydlatych gości są karmiki.  Informacje jak je wykonać przedstawiłam w kalendarzu z grudnia 2022 roku. Tutaj!!!

Oto gatunki ptaków coraz częściej zimujących w Polsce.

Kosy. Odlatywały jeszcze 200 lat temu na południe.  Dzisiaj niektóre populacje emigrują, a niektóre pozostają u nas na cały rok.

 

Rudziki. Są ptakami wędrownymi. Ptaki gniazdujące u nas najczęściej odlatują na południe, choć coraz częściej pozostają w naszym kraju. Ponadto do Polski przylatują ptaki ze Skandynawii.

Drozdy śpiewaki. Są ptakami wędrownymi. Ostatnio jednakże przylatują do nas z Południa parę tygodni wcześniej.

Zięby. Samce pozostają u nas przez cały rok.  Samiczki przeważnie odlatują jesienią na południe, chociaż część pozostaje u nas przez cały rok.

Szpaki. Przylatują z cieplejszych zimowisk już w marcu. Odlatują od nas od września do listopada, ale coraz więcej z nich decyduje się zostać u nas całą zimę.

Strzyżyki. Przeważnie do roku odlatują w cieplejsze rejony. Jednakże coraz więcej z nich (przeważnie samców) zostaje u nas na zimę.

 

Rabata dla zapracowanych

 

Powrót do Kalendarza ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave