Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 stycznia 2025

Kalendarz ogrodnika - styczeń 2025

Główne prace

Styczeń to miesiąc, w którym nie ma wiele prac do wykonania w ogrodzie. Koncentrujemy się na doglądaniu roślin i ewentualnym ich osłanianiu. To też dobry czas na projektowanie nowych rabat, planowanie nasadzeń i zakupów sprzętu ogrodniczego. Zanim rzucimy się w wir wiosennych zakupów, warto właśnie teraz sprawdzić, jakie są wymagania wybranych przez nas roślin i jakie osiągną rozmiary po latach.  Główne styczniowe czynności to:

  • Zaplanowanie wyglądu ogrodu – jeśli chcesz, żeby przestrzeń wokół domu wyglądała estetycznie, zimą zacznij planować, gdzie co posadzić. Warto również podglądnąć np. w social mediach ogrody innych osób i poszukać tam inspiracji w zakresie urządzania przestrzeni wokół domu. Dzięki temu wiosną będziesz wiedzieć od czego zacząć pracę oraz jakie rośliny posadzić. 
  • Zabezpieczenie wrażliwych bylin, krzewów i drzew – listopad i grudzień były ciepłe, dlatego w tym czasie nie trzeba było zabezpieczać roślin przed mrozem. Jednak w styczniu mogą zdarzać się bardzo duże spadki temperatury, więc jeśli nie rozłożyłeś osłon wcześniej, zrób to teraz.  
  • Dostarczenie skrzydlatym przyjaciołom pokarmu i wody wtedy, gdy pokrywy śnieżne czy lodowe uniemożliwiają samodzielne poszukiwania. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na takie działanie, należy je kontynuować aż do wiosny. Ptaki przyzwyczajają się do „stołówki” i powracają (tracąc cenną energię) nawet jeśli karmik jest pusty. Rodzaj pokarmu powinien być różny i zależeć od preferencji gatunku. Można go przygotować samodzielnie lub zakupić w sklepie ogrodniczym. 

  • Możemy rozpocząć ciąć niektóre drzewa i krzewy owocowe, np. jagodę kamczacką, agrest, czerwoną porzeczkę, leszczynę i rokitnik. Z reguły zabieg wykonuje się w ostatniej dekadzie stycznia. Cięcia nie można wykonywać jeśli temperatura powietrza spadła poniżej -8 st. C. Rany po cięciu powinno się zasmarować preparatem przeciwgrzybowym. 

  • W czasie odwilży podlewamy liściaste rośliny zimozielone (m.in. różaneczniki, bukszpany, ostrokrzewy, mahonie) oraz gatunki iglaste, aby nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej. Robimy to regularnie, nie dopuszczając ani do całkowitego przeschnięcia podłoża, ani do zalegania zbyt dużej ilości wody w glebie. 

  • Bielimy pnie i konary drzew owocowych, aby zapobiec uszkodzeniom mrozowym, jeśli nie zrobiliśmy tego w grudniu.

 

Zaciszny kącik wypoczynkowy

 

Na rabacie posadzono:

  1. Firletkę chalcedońską, wieloletni kwiat mający o jaskrawoczerwonych kwiatach w czerwcu i lipcu: 16 szt.
  2. Miskanta chińskiego Nippon, mającego srebrzysto-czerwone kłosy w sierpniu-październiku, a późną  jesienią czerwone źdźbła: 2 szt.
  3. Nachyłka okółkowego o żółtych kwiatach , kwitnącego czerwiec-sierpień: 32 szt.
  4. Narcyza białego o dużych kwiatach: 30 szt.
  5. Nasturcję większą, jednoroczną roślinę, kwitnącą na pomarańczowo od lipca do września: 18 szt.
  6. Bodziszka czerwonego Album, tworzącego poduszki i kwitnącego na biało od maja do czerwca: 8 szt.
  7. Dzierżana Kanaria, który ma żółte kwiaty w lipcu-sierpniu: 8 szt.
  8. Trzmieliną oskrzydloną Compactus:  w pojemniku 1 szt. 
  9. Krokosmię Lucifer, o jaskrawoczerwonych kwiatach w lipcu-sierpniu: 13 szt.
  10. Żywopłot z grabu: 9 szt.
  11. Jodłę: 1 szt.
  12. Omżyn: 1 szt.
  13. Żywopłot z grabu.

 

Powrót na podstronę Kalendarz ogrodnika

 

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave