Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 września 2022

Kalendarz ogrodnika - wrzesień 2022

Główne prace

We wrześniu warto pamiętać o:

  • Przesadzaniu i dzieleniu bylin kwitnących wiosną. Rośliny będą miały czas, aby się ukorzenić.
  • Wycinaniu z bylin przekwitniętych kwiatostanów, zarówno ze względów estetycznych i by przedłużyć ich kwitnienie.
  • Wykopaniu pod koniec miesiąca cebul i bulw roślin niezimujących w gruncie, np. mieczyków, dalii, krokosmii. Po przeschnięciu oczyszczamy je z ziemi resztek liści. Przez zimę przechowujemy je w chłodnym i suchym miejscu.
  • Rozpoczęciu sadzenia wiosennych roślin cebulowych. W pierwszej kolejności sadzimy narcyzy. 
  • Posadzeniu gatunków ciepłolubnych. To ostatni dzwonek, aby posadzić magnolie, oczary, czy budleje, aby przed nadejściem jesiennych i zimowych chłodów zdążyły się dobrze zakorzenić i przygotować do zimowania. 
  • Przesadzeniu zimozielonych krzewów, np. różaneczników, bukszpanów, jałowców, żywotników, cyprysików.

 

Iglaki o kolorowych przyrostach

Jesień to dobra pora na sadzenie krzewów i drzew.  Chciałabym zwrócić uwagę na iglaki o kolorowych przyrostach. Istnieje pewna, choć niewielka grupa odmian, u których różnice w zabarwieniu młodych przyrostów są ogromne i rośliny te przez pewien okres są nawet dwubarwne. Niektórym miłośnikom ogrodów może się wręcz wydawać, że rośliny te zakwitły!

W przypadku gatunków o igłach zielonych najgłębszą wiosenną metamorfozę można zaobserwować wśród świerków.

Świerk kłujący Białobok. Młode przyrosty polskiej, wolno rosnącej odmiany świerka Białobok są początkowo zupełnie pozbawione chlorofilu. doskonale kontrastują z niebieską barwą zeszłorocznych igieł. Charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu i często nieregularnym pokrojem, po 10 latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 2 m wysokości. Czasami rośliny przyjmują formę krzaczastą. 

 

 

Świerk pospolity Acrocona. To wolno rosnąca odmiana o nieregularnym pokroju. Przyjmuje formę szeroko rosnącego stożka. Bardzo ciekawa i dekoracyjna ze względu na wytwarzanie na końcach pędów czerwonych szyszek, które pojawiają się już na młodych roślinach. Igły sztywne niezbyt długie ciemnozielone. Po 30 latach może osiągnąć 4 m wysokości.

 

Świerk pospolity Rydal. Dorasta do kilku metrów. Barwa czerwona młodych przyrostów utrzymuje się na tej odmianie jednak dość krótko. Odmianą o trwalszym zabarwieniu młodych przyrostów (utrzymującą się do 4 tygodni) jest rzadko jeszcze spotykana kulista odmiana Spring Fire.

 Świerk kłujący Maigold. Ma młode przyrosty o intensywnie złocistym zabarwieniu pięknie kontrastujące z dojrzałymi, ciemnozielonymi pędami. Charakteryzuje się stożkowatym, nieregularnym pokrojem. Polecany zwłaszcza do większych ogrodów. W wieku 10 lat osiąga 3 m wysokości.  

Rabata na pełnię lata

Co prawda nie jest to pora na zakładanie rabat, składających się z dużej liczby roślin jednorocznych, ale warto się zastanowić czy nie wykonać jej w przyszłym roku, aby cieszyła oko latem

Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave