Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 września 2024

Kalendarz ogrodnika - wrzesień 2024

Główne prace

Wrzesień w ogrodzie ozdobnym to czas, kiedy możemy jeszcze popodziwiać ostatnie kwiaty lata. Do roślin wspaniale kwitnących we wrześniu zalicza się m.in. widniejącą powyżej jeżówkę purpurową.

W miesiącu tym żegnamy lato i rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimy, i tak:

  • Na rabatach nadal usuwamy chwasty aby uniemożliwić im rozsianie nasion. Dzięki temu nie powinny pojawić się zbyt licznie przyszłej wiosny.

  • Podczas pielenia grządek może się zdarzyć, że znajdziemy w ziemi turkucie podjadki. Wrzesień to dobry miesiąc aby zastawić pułapki na tego szkodnika. Jeśli mamy problem z turkuciami, warto w ziemi zakopać niewielkie ilości obornika końskiego. W tych miejscach będą gromadzić się turkucie szukające schronienia na zimę, co ułatwi ich wyłapywanie.

  • Zaczynamy sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Aby cebulki zabezpieczyć przed atakami chorób grzybowych warto je przed sadzeniem zaprawić mocząc w roztworze preparatu grzybobójczego do zaprawiania cebul.

  • Sadzimy wrzosy. Najlepsze do założenia wrzosowej rabaty są stanowiska słoneczne z lekką i przepuszczalną, próchniczą glebą o pH 3,5 do 5,0. Podczas sadzenia młode wrzosy warto zaszczepić specjalną mikoryzą dla roślin wrzosowatych. Dzięki temu rośliny na wrzosowisku znacznie łatwiej się przyjmą, a w przyszłości będą lepiej tolerować niedogodne warunki glebowe i okresy suszy.

  • Możemy przystąpić do przesadzania bylin. Przy tej czynności warto przeprowadzić podział bylin w celu rozmnożenia i odmłodzenia. 

  • Na początku września w ogrodzie wykopujmy lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Po oddzieleniu cebul sadzimy je od razu na nowym miejscu lub przechowujemy do wiosennego sadzenia w lodówce (temperatura 2-4°C) przesypane torfem i zapakowane w foliowe torebki.

  • Nieco później (pod koniec miesiąca) wykopujemy z rabat bulwy mieczyków. Po oczyszczeniu oddzielamy małe bulwki przybyszowe od matecznych i suszymy wszystkie razem. Możemy je przechowywać w chłodnych miejscach w piwnicy.

  • Zaczynamy sadzić krzewy.

 

Owocowe róże

Róża owocowa to roślina, której owoce są cennym źródłem wielu związków biologicznie czynnych i witamin. Już od stuleci medycyna ludowa wie jak wykorzystać jej owoce, które są najbogatszym w przyrodzie źródłem witaminy C.  Ponadto miękisz owoców zawiera witaminy A, B1, B2 i K oraz związki fenolowe z grupy flawonoidów, wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Skuteczność niektórych preparatów na bazie owoców róż została potwierdzona klinicznie. W domowych warunkach można je przetwarzać na konfitury, soki, wina, ale też można je wysuszyć.

Jest wiele gatunków i odmian róż owocowych. Są one m.in. potomkami róży dzikiej pospolicie występującej w Polsce.  Zalicza się do nich różę pomarszczoną, czy też różę piżmową.

Kalendarz ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave