Palmiry moje

Oczary kwitną przeważnie w lutym
01 lipca 2024

Kalendarz ogrodnika -lipiec 2024

Główne prace

W lipcu korzystamy już dobrodziejstw ogrodu, wypoczywając wśród roślinności, organizując spotkania przy grillu, zbierając warzywa i owoce z własnej uprawy. Jednakże nadal nie możemy zapominać o potrzebach naszych roślin, i tak:

  • Możemy jeszcze z powodzeniem stosować nawozy mineralne (na te ze zwiększoną dawką azotu to już ostatni dzwonek).
  • Przy suchej i słonecznej pogodzie regularnie podlewamy rośliny. Lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.
  • Palikujemy wysokie byliny na rabatach (m.in. ostróżki, dalie i mieczyki), aby pod wpływem ciężaru kwiatów nie połamały się.
  • Przycinamy byliny, które już przekwitły. Dzięki temu niektóre gatunki powtórzą kwitnienie, choć nie będzie ono już tak efektowne, jak za pierwszym razem. Pamiętajmy w szczególności o różach. Wiele odmian może kwitnąć nawet do października.
  • Regularnie odchwaszczamy rabaty i podłoże pod krzewami. 
  • Nawozimy i podlewamy rośliny uprawiane w pojemnikach. Usuwamy regularnie suche i uszkodzone liście oraz przekwitnięte kwiaty.
  • Jeśli jest chłodniej i pochmurno możemy rozsadzać byliny, które kwitły wiosną (kosaćce, macierzanki, rojniki, floksy).
  • Przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W pierwszej kolejności sięgamy po mechaniczne i ekologiczne sposoby zwalczania, a dopiero później po środki chemiczne.
  • Przycinamy zbyt mocno rozrośnięte gatunki iglaste (dzięki temu rośliny się zagęszczą i zyskają ładny pokrój).

 

Zawilce greckie

Zbliża się pora sadzenia cebul i bulw kwiatów kwitnących wiosną. Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na zawilce greckie. Aby ładnie zakwitły należy przestrzegać terminu ich sadzenia, który przypada na wrzesień i połowę października. Posadzone w tym terminie zawilce greckie bardzo dobrze się ukorzeniają przed zimą. Głębokość sadzenia: około 5 cm. Na dobry start na dno dołka warto nasypać 1-2 garście dobrej ziemi, najlepiej kompostu. Odległość między bulwami: około 10 cm. Zawilce greckie najlepiej sadzić w grupach. Już po kilku latach tworzą piękne, kwitnące kępy. Jeśli miejsce im się spodoba, będą się same rozsiewały. Kwitną a początku lata, po czym ich liście zamierają. 

Zawilce greckie lubią półcień. Dobrze jest, aby na ich stanowisko spadały liście drzew lub krzewów, gdyż lubią taką naturalną ściółkę. Warto go sadzić pod krzewami i drzewami liściastymi. Pod iglakami nie będą dobrze rosły. Ziemia: przeciętna; odczyn od kwaśnego do lekko kwaśnego.

Nie ma potrzeby przesadzania zawilców. 

Wybrane odmiany

Blue Shades

 

Zawilec grcki Blue Shades

 

Blue Shades zalicza się do niedużych, ale obficie kwitnących zawilców. Dorasta do 10-15 cm. Jego mocno rozkrzewione, wzniesione pędy są pokryte ciemnozielonymi listkami. Ozdobą rośliny są płaskie, talerzykowate kwiaty o białych środkach i niebieskich płatkach w odcieniu letniego nieba.

 

Charmer

 

Charmer ma płatki kwiatów jasno różowe z białą obwódką wokół żółtego środka. Wiosną tworzy wzniesione kępy.

 

White Splendeur

 

White Splendeur kwitnie  wcześnie i obficie. Dorasta maksymalnie do około 10-15 cm. Kwiaty swym wyglądem przypominają stokrotki. Posadzony w większych grupach tworzy obficie kwitnące łany. Sprawdzi się w ogrodach skalnych, nasadzeniach naturalistycznych oraz jako ozdoba donic.

 

Pink Star

 

Pink Star dorasta do 20 cm i wydaje duże, gwieździste, różowe kwiaty z żółtym środkiem. Kwitnie od marca do kwietnia.

 

Ogród w stylu rustykalnym 

Powrót do Kalendarza ogrodnika

Strona została stworzona przy wykorzystaniu kreatora stron www WebWave